Niektóre leki mają właściwości uzależniające, a chorzy nawet sami tego nie zauważając potrafią przyzwyczaić się do pobierania coraz większych dawek medykamentów. Z jednej choroby wpadają wtedy w drugą. Lekomania to bardzo groźny nałóg, a leczenie uzależnienia od leków wymaga specjalistycznej terapii. Nasz ośrodek specjalizuje się w tej dziedzinie.

Leki uzależniające mogą być wypisywane choremu przez lekarza nieświadomego nałogu pacjenta. Można także uzależnić się od środków dostępnych bez recepty – najczęściej bywają nimi leki uspokajające i nasenne, opioidowe środki przeciwbólowe czy dopingujące. Uzależnić mogą nawet krople do nosa czy leki hormonalne.

Terapia pod kontrolą specjalisty

Lekomania bywa trudna do zdiagnozowania, a chorzy często sami wypierają fakt nadużywania medykamentów. Niepokojącymi objawami bywają: problemy ze snem, brak apetytu, rozdrażnienie, zły nastrój, zawroty głowy, a nagłe odstawienie leku wywołuje objawy zespołu abstynencyjnego.

Leczenie uzależnienia od leków bywa długie i często niezbędna jest głęboka psychoterapia. Pierwszym etapem jest detoksykacja, która powinna odbywać się pod okiem specjalistów. Po niej można przystąpić do psychoterapii, która może ujawnić inne problemy psychiczne. Nasi terapeuci pomagają pacjentom radzić sobie w trudnych sytuacjach, kontrolują proces odstawiania leków, wspierają w drodze do odzyskania równowagi.. Udzielamy także wsparcia rodzinie chorych osób.