Jakie mogą wystąpić reakcje podczas detoksu i jak im zaradzić?
Odstawienie alkoholu to wyzwanie zarówno dla organizmu, jak i umysłu. W trakcie tego procesu można doświadczyć wielu reakcji fizycznych i psychicznych, które są naturalną odpowiedzią na zmiany w organizmie. W naszej poradni oferujemy pomoc w pozbyciu się szkodliwych metabolitów alkoholu z organizmu, które wpływają negatywnie na funkcjonowanie pacjenta, ale również wzmocnienie i wyciszenie całego ciała jak i umysłu- proces ten zwany jest detoksykacją.
Co może się dziać podczas odstawienia alkoholu?
Jednym z najbardziej powszechnych i trudnych do przezwyciężenia aspektów odstawienia alkoholu jest zespół abstynencyjny, który jest wspólny dla wielu substancji, od których uzależniony jest organizm. Mogą one obejmować bóle głowy, drżenie, senność, nudności, wymioty, lęki czy napady paniki. W zależności od stopnia uzależnienia, objawy mogą być silniejsze lub słabsze. W skrajnych przypadkach odstawienie alkoholu może prowadzić do wystąpienia padaczki alkoholowej, delirium tremens, które są bardzo groźne dla zdrowia i życia pacjenta. Detoks alkoholowy w naszej poradni jest jedynym sposobem, aby zapobiec wystąpieniu w/w objawom.
W wielu przypadkach mogą pojawić się także wahania nastroju, depresja, drażliwość, nieuzasadnione lęki czy agresja. Te zmiany są często wynikiem zmian w poziomie neuroprzekaźników w mózgu i stresu, związanego z procesem detoksu. Naturalne mogą być problemy ze snem: bezsenność, koszmary czy nadmierna senność. Związane to jest także z poczuciem zmęczenia i osłabienia, jakie się pojawiają w wyniku oczyszczania się organizmu i zachodzących zmian w jego gospodarce energetycznej i metabolicznej.
Jak sobie poradzić z objawami zespołu abstynencyjnego?
Najefektywniejszym sposobem radzenia sobie z objawami zespołu abstynencyjnego jest detoksykacja alkoholowa. Podczas tego procesu organizm jest nawadniany, podawane są odpowiednie leki wzmacniające i uspakajające. Parametry zdrowotnie są ciągle monitorowane, a sama detoksykacja jest przeprowadzana pod okiem lekarza specjalisty.
Detoks alkoholowy ma na celu wyciszenie organizmu, odbudowanie gospodarki wodno-elektrolitowej i zapobiegnięciu wystąpieniu negatywnych skutków odstawiennych.