Jak alkohol wpływa na zmianę zachowania?
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 3 miliony osób rocznie umiera z powodu szkodliwego spożywania alkoholu. Uzależnienie od alkoholu jest uznawane oficjalnie jako choroba i wymieniane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD 11. Wpływ alkoholu na funkcjonowanie organizmu jest bardzo szeroki. Jak alkohol wpływa na nasze zachowanie?
Jak działa alkohol?
Alkoholizm jest chorobą i jako taka powinna być leczona za pomocą terapii uzależnień, prowadzonej przez doświadczonych lekarzy i ośrodki zdrowia. Lekarze są zgodni co do tego, że alkoholizm to choroba mózgu. Wpływa on na jego prawidłowe działanie, doprowadzając do stanu permanentnego zapalenia, zaburzając funkcjonowanie ośrodka układu nagrody w mózgu. Zaburzenia biochemiczne, które mają miejsce w mózgu, wpływają na nasze zachowanie się i emocje.
Jak zmienia się zachowanie?
Bez względu na to, w jakiej fazie alkoholizmu się znajdujemy, każdorazowe rozpoczęcie spożywania alkoholu zwiększa jego stężenie we krwi i wymusza zmianę zachowania. Niewielka jego ilość prowadzi do poczucia odprężenia, wesołości i euforii. Lekko upośledza koordynację ruchową, ale jesteśmy cały czas świadomi tego, co robimy i gdzie się znajdujemy.
Im więcej wypitego alkoholu, tym groźniejsze zmiany zachodzą. Pojawia się drażliwość i agresja wobec innych i ich zachowań. Zaczynamy tracić równowagę i świadomość, wykonujemy nieskoordynowane ruchy, mowa staje się coraz bardziej bełkotliwa i niejasna. Każdy kolejny kieliszek alkoholu zaburza naszą równowagę i logiczne myślenie, opóźnia refleks. Wzmaga się agresja, mogą zdarzyć się tzw. „urwane filmy” oraz wymioty. Przekroczenie stężenia 3‰ we krwi to już zatrucie i zagrożenie życia. Może doprowadzić do śpiączki, trwałych uszkodzeń mózgu i narządów wewnętrznych, a w konsekwencji – nawet do śmierci.