Podstawowe informacje o chorobie alkoholowej
Alkohol występuje w naszej kulturze powszechnie niemal od zawsze. Jego obecność i spożywanie są często uwarunkowane społecznie lub nawet liturgicznie. Obecnie traktowany jest często jako sposób na wytchnienie po ciężkim tygodniu, substancja poprawiająca humor w trudnych momentach lub przeciwnie: wspomagająca zabawę. Niestety to przyzwolenie i poniekąd dobra opinia o alkoholu przyczyniły się do jego nadużywania, co nie tylko niekorzystnie wpływa na zdrowie fizyczne, ale w skrajnych przypadkach kończy się uzależnieniem.
Jak rozpoznać uzależnienie
Największym problemem w leczeniu alkoholizmu jest fakt, że w początkowych etapach choroby bardzo ciężko jest ją zdiagnozować. Osoba uzależniona sięga po alkohol po prostu chętnie, często po to by ukoić nerwy. Z czasem granica zabawy przy alkoholu zostaje przekroczona i rozpoczyna się picie samotne, często także w godzinach porannych i w pracy. Osoba uzależniona nie potrafi już osiągnąć wymaganego poziomu komfortu psychicznego bez pomocy używki, a brak możliwości spożycia powoduje negatywne emocje. W sytuacji rodzinnej często pije po kryjomu bądź chowa alkohol. W zaawansowanej fazie występują psychozy alkoholowe, a osoba uzależniona nie może skupić się na niczym innym, jak znalezieniem sposobności do zdobycia kolejnej dawki alkoholu. Choroba ma bardzo negatywny wpływ na więzi rodzinne i społeczne, a także przyczynia się do powstawania groźnych chorób fizycznych, takich jak marskość wątroby czy uszkodzenia trzutski.
Jak się wyleczyć
Leczeniem alkoholizmu zajmują się profesjonalne ośrodki, oferujące zarówno odtrucie alkoholowe jak i późniejszą pomoc psychiatry w pozbyciu się problemu. Bardzo rzadko zdarza się, żeby osoba z chorobą alkoholową poradziła sobie bez pomocy specjalistów, zatem gdy podejrzewamy że ktoś z naszych bliskich lub my sami możemy mieć problem, warto od razu odwiedzać ośrodek leczenia uzależnień. Nie pozwólmy alkoholowi zmarnować zdrowia, majątku i kontaktów z rodziną i przyjaciółmi.