Zaburzenia afektywne-podstawowe informacje
W życiu spotykają nas przeróżne sytuacje, często w znaczny sposób wpływające na nasz nastrój. Mogą to być momenty zarówno radosne, jak i smutne, traumatyczne i najczęściej jesteśmy w stanie skorelować je z konkretnymi sytuacjami. Nie jest to oczywiście nic niezwykłego, a normalny element funkcjonowania. Zdarza się jednak, że skrajne nastroje trwają przez dłuższy czas i powoli przestajemy kontrolować własne emocje. Tego typu sytuacje oznaczać mogą występowanie zaburzeń afektywnych, czyli niekontrolowanego i trwałego w czasie obniżenia nastroju, nadmiernego jego podwyższenia lub nawet gwałtowne zmiany pomiędzy dwiema fazami. W dzisiejszych czasach, gdy działa na nas wiele czynników stresowych, niestety zdarzają się one coraz częściej.
Przyczyny zaburzeń afektywnych
Choć teoretycznie zaburzenia afektywne można zdiagnozować oraz leczyć, ich pochodzenie nie jest w stu procentach zbadane. Występuje jednak zależność rodzinna, prawdopodobnie możemy tego typu zaburzenia dziedziczyć, bądź powstają one w wyniku uszkodzeń neuroprzekaźników w mózgu oraz wahań hormonów. Mogą również powstawać u osób zażywających leki oraz używki wpływające na zmianę nastroju. Także przeżyte sytuacje mocno odciskające się na naszej psychice mogą być przyczynkiem do zaburzeń tego typu. Jak więc widzimy przyczyn zaburzeń jest naprawdę wiele.
Leczenie zaburzeń
Leczenie zaburzeń nastroju jest możliwe i opiera się na profesjonalnym podejściu psychoterapeutycznym wspomaganym także środkami farmakologicznymi. Jest to proces, który nie powinien być przerywany, aby nie spowodować nawrotu choroby. W procesie leczenie pacjent uczy się także rozpoznawać momenty chorobowe i jak na nie reagować.
Należy pamiętać, że osoby, które mogą być ofiarami zaburzeń afektywnych powinny udać się do specjalisty jak najszybciej. Nie bagatelizujmy również swojego własnego zachowania, które nas niepokoi. Wczesne wizyta u specjalisty może uratować nasze zdrowie psychiczne i pomóc nam poradzić sobie z pojawiającymi się zmianami.