Czy wszycie Esperalu jest bezpieczne?
Choroba alkoholowa jest jedną z tych, której nie da się wyleczyć do końca. To, że osoba uzależniona przestanie pić nie znaczy, że przestała ona być alkoholikiem. Brak odpowiedniej terapii i wsparcia może spowodować powrót do nałogu. Rozwiązaniem pomocnym jest wszycie esperalu. Jednak czy jest to bezpieczne? Czym dokładnie jest esparal?
Esparal – tzw. wszywka alkoholowa
Disulfiram, dawniej zwany esparalem, to substancja chemiczna stosowana w leczeniu alkoholizmu. Jego zadaniem jest blokowanie działania w wątrobie enzymu dehydrogenazy aldehydowej, którego zadaniem jest rozkład alkoholu w czasie metabolizmu. Przez tę blokadę w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, normalnie przekształcany w nieszkodliwą postać teraz zwielokrotnia dolegliwości spowodowane zatruciem alkoholowym.
Wszywkę alkoholową umieszcza się pod skórą na pośladku bądź pod łopatką. Disulfiram działa w krwiobiegu nieprzerwanie przez kilka miesięcy. Jest bezpieczny dla życia człowieka, nie wykazuje żadnych skutków ubocznych. Nie oddziałuje swoim działaniem na inne preparaty farmakologiczne. Uaktywnia się tylko po spożyciu alkoholu, dając okropne w odczuciu fizycznym skutki.
Jak esperal wspomaga walkę z chorobą alkoholową?
Wszycie esperalu nie spowoduje wyleczenia z alkoholizmu. Jest to jedynie środek wspomagający, mający za zadanie zniechęcenie alkoholika do sięgania po używki. Pierwsze objawy gromadzenia się aldehydu octowego w organizmie osoby zaszytej pojawiają się już w ciągu kilku minut po spożyciu alkoholu. Rozpoczyna się od nudności, bólu i zawrotów głowy, poprzez skoki ciśnienia do paniki i wzmożonego lęku o własne życie. Dolegliwości mogą trwać nawet kilka godzin, czego świadomość skutecznie budzi wstręt i odstrasza od sięgnięcia po alkohol.
Stosowanie disulfiramu nie może być jednak jedynym środkiem leczenia uzależnienia od alkoholu. Ten okresowo działający środek nie wyleczy chorego – jedynie powstrzyma go od picia na jakiś czas. Brak odpowiedniej terapii czy wsparcia rodziny sprawi, że leczenie nie przyniesie oczekiwanego skutku, a chory wróci do nałogu. Dlatego też całe leczenie należy przeprowadzać kompleksowo, pod czujnym okiem specjalistów.