„Rzucenia palenia to najprostsza rzecz na świecie, robiłem to wiele razy”
Mark Twain – amerykański pisarz i nowelista

Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie wskazują, że papierosy pali ok. 30% dorosłych mężczyzn i 20% dorosłych kobiet. Tylko niewielki odsetek z nich w przyszłości zdecyduje się na rzucenie palenia, a jeszcze mniejsza część będzie wytrwała i konsekwentna w rozstaniu z nałogiem.

Palenie – mechanizm powstawania uzależnienia

Rzucenie palenia nie jest zadaniem prostym, dlatego warto uświadomić sobie mechanizmy rządzące naszym duchem i ciałem. Palenie papierosów powoduje wydzielanie w mózgu hormonów szczęścia, ponadto aktywuje układ nagrody i działa odprężająco. Są to powody przez które rzucanie palenia jest szczególnie trudne w pierwszych dniach nikotynowej abstynencji. Do tego dochodzi przyzwyczajenie oraz czynniki środowiskowe, takie jak palący domownicy czy współpracownicy. Aby skutecznie rzucić palenie i wytrwać w postanowieniach potrzeba wiele siły i samozaparcia. Niekiedy potrzebna okazuje się pomoc specjalisty.

Kilka przykrych faktów o ciele palacza

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jakie spustoszenie w naszym organizmie czynią papierosy. Wiele mówi się o raku płuc, jednak każdemu wydaje się, że ten problem jego nie dotyczy. Co ciekawe uważają tak nawet osoby obciążone genetycznie, których rodzice również palili i umarli w wyniku chorób nowotworowych płuc! Warto jednak wspomnieć, że rak to niejedne ryzyko jakie niesie za sobą palenie papierosów. Równie uciążliwe są choroby serca, poszarzała i brzydka cera, przyspieszone starzenie, nieprzyjemny zapach z ust, a także kiepska kondycja i marnotrawienie pieniędzy.

Rzuć palenie razem z nami!

Być może właśnie zdecydowałeś się na rzucenie palenia, ale masz wątpliwości czy sprostasz temu wyzwaniu. Nie rezygnuj, wszystko zaczyna się od postanowienia i wytyczenia sobie granic. Jesteśmy tu po to, aby wesprzeć Ciebie w tej walce. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o skutecznych metodach rzucania palenia zadzwoń, wyślij wiadomość lub odwiedź Ośrodek Terapii Uzależnień w Białymstoku. Razem damy radę!