Hazard zamiast być źródłem rozrywki, może stać się przyczyną silnego, destrukcyjnego nałogu rujnującego życie osób uzależnionych i ich bliskich. Niestety tylko niewielka część hazardzistów potrafi poradzić sobie z nim samodzielnie. Leczenie uzależnienia od hazardu powinno odbywać się pod okiem terapeutów.

Łatwo można przeoczyć moment przekroczenia cienkiej granicy między zwykłym, rozrywkowym zainteresowaniem grami hazardowymi a poważnym uzależnieniem. Niepokojącym sygnałem może być coraz częstsze spędzanie czasu w kasynach, punktach z automatami do gier czy w salonach bukmacherskich. W przypadku hazardu internetowego ten sygnał jest jeszcze trudniejszy do zauważenia. Gracz mimo że jest w domu, to nie spędza tego czasu z bliskimi, lecz pochłonięty jest przez grę. Wraz z nałogiem pojawia się także zaniedbywanie obowiązków w pracy czy relacji towarzyskich.

Uzależnienie od hazardu ujawnia się też w decyzjach związanych z finansami. Niebezpieczne jest przeznaczanie coraz większych pieniędzy na gry, rezygnowanie z dotychczasowych wydatków kosztem hazardu, zaległości w opłatach, długi i zaciąganie kredytów. Często oznaki uzależnienia pierwsi zauważają bliscy hazardzisty, choć z reguły gracze ukrywają swoje kłopoty przed rodziną.

Jak leczy się hazardzistów

Niestety nawet przy wsparciu najbliższych hazardziści mają ogromne problemy z zerwaniem z uzależnieniem. Najczęściej niezbędna jest psychoterapia prowadzona przez specjalistów. Nasz ośrodek prowadzi terapię leczenia hazardu.

Uświadamiamy pacjentom jak groźne jest ich uzależnienie i jak poważne ma konsekwencje. Uczymy unikania sytuacji, które sprzyjają rozpoczęciu gry, odmawiania przystąpienia do niej, racjonalnego zarządzania pieniędzmi. Leczenie uzależnienia od hazardu bywa długie i żmudne, ale z naszą pomocą daje szansę na powrót do normalnego życia.

Udzielamy wsparcia całej rodzinie osoby dotkniętej uzależnieniem od hazardu.